Ta strona używa cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
tel. 32 757 33 60
fax. 32 757 33 62
e-mail: wup@wup-katowice.pl

Wojewódzki Urząd Pracy
w Katowicach

Strona główna / Urząd /

Aktualności

Naprzeciw problemom osób niepełnosprawnych

1 października br. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach rozpoczął realizację projektu pn. „W poszukiwaniu pracy – alternatywne formy zatrudnienia osób niepełnosprawnych” w ramach poddziałania 6.1.1 PO KL.

Głównym celem przedsięwzięcia jest wzrost świadomości i wiedzy na temat korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych u śląskich pracodawców, zwiększenie dostępu do informacji z zakresu aktywizacji zawodowej osób z niepełną sprawnością a przede wszystkim integracja tych dwóch środowisk i ułatwienie przepływu informacji między nimi.

Trzonem działań przewidzianych w ramach projektu będzie kompleksowa kampania informacyjno-promocyjna. Planowane jest uruchomienie portalu internetowego, którego istotą będą giełda pracy dla osób niepełnosprawnych, forum oraz baza wiedzy w zakresie uregulowań prawnych rynku pracy, możliwości uzyskania dofinansowania z funduszy unijnych. Ma to być też  miejsce wirtualnych spotkań  osób, pracodawców i instytucji, które na co dzień borykają się z podobnymi problemami.

Sytuacja osób niepełnosprawnych zarówno w Polsce, jak i na Śląsku wymaga aktywnych działań na rynku pracy. Potencjał pracowniczy tej grupy wykorzystywany jest w minimalnym stopniu. W zbiorowości  bezrobotnych niepełnosprawnych ponad 40 % to bezrobotni,  pozostający  bez  pracy  nieprzerwanie  ponad 12 miesięcy. Wśród bezrobotnych niepełnosprawnych zarejestrowanych w województwie śląskim (stan na czerwiec 2011 r.) zdecydowana większość posiadała orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności – 8 221 osób (76,3%). Kolejne 2 388 osoby legitymowały się umiarkowaną niepełnosprawnością (22,2%), a tylko 169 bezrobotnych znacznym stopniem niepełnosprawności (1,6%).
Czynnikami, które mają istotny wpływ na poszukiwanie i zdobycie przez niepełnosprawnych zatrudnienia, są często negatywne stereotypy i niewiedza pracodawców na temat korzyści zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz możliwości uzyskania pomocy w pokonywaniu istniejących barier.  Pomimo przyjęcia szeregu uregulowań prawnych, finansowych i organizacyjnych, mających ułatwiać niepełnosprawnym dostęp do rynku pracy, odsetek pracujących niepełnosprawnych praktycznie nie zmienia się. Naprzeciw tym problemom wychodzi Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach stając na stanowisku, że jednym z kluczowych kierunków aktywności regionalnych instytucji rynku pracy powinny być szeroko zakrojone działania mające na celu integrację środowiska pracodawców i osób niepełnosprawnych poprzez stworzenie systemu informacji na temat uwarunkowań zatrudniania osób niepełnosprawnych, opracowanie regionalnej bazy ofert pracy, uzupełnione regionalną kampanią promocyjną ukazującą przykłady dobrych praktyk w tym obszarze.

Sporządziła: Magdalena Kmieć-Czekała