Ta strona używa cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
tel. 32 757 33 60
fax. 32 757 33 62
e-mail: wup@wup-katowice.pl

Wojewódzki Urząd Pracy
w Katowicach

Strona główna / Urząd /

Aktualności

Nowy numer biuletynu "Rynek Pracy"

Zdjęcie

 

Zapraszamy  Państwa do zapoznania się z najnowszym wydaniem biuletynu Rynek Pracy. Jak zawsze poruszone zostały w nim najważniejsze kwestie i zagadnienia dotyczące sytuacji na rynku pracy w województwie śląskim.

 

Przewodnim tematem numeru jest dualny system kształcenia zawodowego, a więc łączenia wiedzy praktycznej zdobywanej przez uczniów w szkołach z umiejętnościami praktycznymi nabywanymi w zakładach pracy. Kluczem do sukcesu tego projektu jest koordynacja systemu edukacji z wymogami rynku pracy i oczekiwaniami pracodawców. Kolejny ważny temat, na który warto zwrócić uwagę dotyczy nowych wyzwań samorządu w zakresie kształtowania sytuacji na rynku pracy, zwłaszcza w aspekcie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Aktywność samorządu w celu aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych wydaje się kluczowym elementem, który pozwoli ograniczyć ten poważny problem społeczny. Następnym tematem omawianym na łamach najnowszego wydania biuletynu jest relacja z XI Europejskich Targów Pracy, Przedsiębiorczości i Edukacji, które odbyły się 9 października br. w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej.  179 wystawców, ponad siedem tysięcy odwiedzających na których czekało pięć i pół tysiąca miejsc pracy, nie tylko z Polski, ale również z Niemiec, Czech, Słowacji, Słowenii, Francji, Szwecji, Włoch i Norwegii. Oprócz zapoznania się z prezentowanymi ofertami pracy można było wziąć udział w warsztatach ułatwiających zmianę lub znalezienie nowej pracy. Następnym ważnym artykułem, na który warto zwrócić uwagę jest materiał o nowych możliwościach dla pracowników oświaty. Niż demograficzny coraz bardziej dotyka edukację w naszym kraju. Nie pozostaje on bez wpływu na poziom zatrudnienia w placówkach oświatowych – zwłaszcza nauczycieli. Dlatego też temat nowych perspektyw zawodowych, możliwości przekwalifikowania się jest bardzo istotną kwestią w dobie kryzysu systemu edukacji w Polsce.

 

Najnowsze wydanie biuletynu „Rynek Pracy” oprócz omawianych materiałów zawiera wiele innych ciekawych i ważnych publikacji, na które warto zwrócić uwagę. Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z bieżącym wydaniem „Rynku Pracy” - biuletynu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.