Ta strona używa cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
tel. 32 757 33 60
fax. 32 757 33 62
e-mail: wup@wup-katowice.pl

Wojewódzki Urząd Pracy
w Katowicach

Strona główna / Urząd /

Aktualności

Propozycja praktyk zawodowych z francuskiego Saint – Étienne.

Zdjęcie

Ośrodek kształcenia dualnego – CFAI z Saint – Étienne złożył za pośrednictwem  Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach ofertę daleko idącej współpracy w ramach kształcenia zawodowego. Francuzi poszukują instytucji, która skierowałaby swoich uczniów na praktyki w ramach systemu kształcenia dualnego.

Założenia projektu są bardzo obiecujące. CFAI jest instytucją otwartą na współpracę międzynarodową. Swoją ofertę kieruje do partnerów spełniających następujące wymagania: edukacja dotycząca dyplomu technika specjalisty w zawodzie technik/handlowiec - 1 rok
- uczniowie w wieku 18-22 lat specjalizujący się w sprzedaży produktów technicznych/przemysłowych. Potencjalną liczbę uczniów, którzy wezmą udział w projekcie szacuje się na: 15-20 osób. Czas trwania praktyki 1-2 tygodni, przy czym podział czasu na naukę i praktyki w przedsiębiorstwie jest do uzgodnienia. Przewidywany okres wymiany to pierwsze półrocze 2016 roku. Głównym celem  przedsięwzięcia jest zapoznanie się z systemem kształcenia, rodzajem zawodów w dziedzinie sprzedaży i sposobu reprezentacji handlowej w obu krajach, a także wymiana doświadczeń na tym polu. Projekt będzie realizowany w języku francuskim i angielskim.

 

CFAI jest ośrodkiem kształcenia dualnego polegającego na zapewnianiu uczniom zarówno nauki szkolnej jak i praktyki zawodowej w przedsiębiorstwie. Kształcą ponad 500 młodych ludzi w 8 dziedzinach związanych z przemysłem lub techniką. Od 2002 roku organizują dla swoich słuchaczy liczne wymiany międzynarodowe. W tej chwili chcieliby także zorganizować taki projekt ze swoim polskim miastem partnerskim, tj. Katowicami.

 

Dualny system kształcenia zawodowego jest innowacyjną koncepcją mającą na celu możliwie jak najlepsze i najsprawniejsze wdrożenie przyszłych pracowników w system pracy w danym przedsiębiorstwie. Idea łączenia teoretycznej wiedzy i praktycznych umiejętności zdobywanych w zakładzie pracy jest niezwykle innowacyjna i pionierska. Polskie przedsiębiorstwa, a także szkoły i sami uczniowie nie mają w tym zakresie zbyt dużego doświadczenia, dlatego warto skorzystać z oferty francuskiego  CFAI, a więc z kraju gdzie system kształcenia dualnego sprawnie funkcjonuje znacznie dłużej i co ważne przynosi oczekiwane efekty.

 Koordynatorem projektu jest pan Robert Pyka, e-mail : robert.pyka@maison-saint-etienne.com www.maison-saint-etienne.com