Ta strona używa cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
tel. 32 757 33 60
fax. 32 757 33 62
e-mail: wup@wup-katowice.pl

Wojewódzki Urząd Pracy
w Katowicach

Strona główna /

Aktualności

„Aktywizacja zawodowa osób 50+”

Ruszyła nowa edycja ogólnopolskiej kampanii aktywizacji zawodowej osób 50+ finansowanej z  Europejskiego Funduszu Społecznego. Na poszukujących zatrudnienia oraz pracodawców czeka poradnik z niezbędnymi informacjami o rynku pracy oraz doświadczeni eksperci. Szczegóły na www.50plus.gov.pl

Program ma na celu osiągnięcie wskaźnika aktywizacji osób po 50 i 60 roku życia na poziomie 50%, a także zmianę podejścia do osób bezrobotnych w tym wieku na rynku pracy. Kampania będzie informować o działaniach stymulujących wzrost zatrudnienia osób 50+. Niektóre         z nich zostały ujęte w ustawie o promocji zatrudnieniai instytucjach rynku pracy.– Należy do nich zwolnienie z wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych tych pracodawców, którzy zatrudnią osoby starsze. O dwa tygodnie krócej będą też wypłacać świadczenie osobie starszej, będącej na zwolnieniu lekarskim. Przewidziano subsydiowane zatrudnienie przez 12 miesięcy dla osób powyżej 50 i przez 24 miesiące dla osób powyżej 60 roku życia – wyjaśniał minister Kosiniak-Kamysz.

Na oficjalnej stronie kampanii znajduje się m. in. poradnik dla osób poszukujących pracy, informacje dla pracodawców, chcących zatrudnić osoby starsze czy kontakt ze służbami zatrudnienia. Możemy również poznać historie osób dojrzałych, które zmieniły pracę lub skorzystać z porad ekspertów. Kampania będzie obecna we wszystkich mediach do listopada 2014 roku.

- Warto stawiać na dojrzałych pracowników. Są doświadczeni, lojalni, wartościowi i wierni swojej firmie. Odpowiednie zarządzanie wiekiem pozwala osiągnąć właściwą równowagę młodości i doświadczenia, która zapewnia dobre funkcjonowanie przedsiębiorstwa czy instytucji.- dodał minister.

W województwie śląskim w styczniu zarejestrowanych było ponad 55 tys. osób po 50 roku życia. Z uwagi na trudną sytuację tej grupy na rynku pracy oraz potrzebę dodatkowego wsparcia, w ubiegłym roku powiatowe urzędy pracy z regionu pozyskały środki w ramach programów specjalnych. W 2013 roku udało się zrealizować 34 dodatkowe projekty na kwotę prawie 12 mln złotych, dzięki czemu wsparcie otrzymało 1438 osób po 50 roku życia.

Więcej o funduszach na www.efs.gov.pl