Ta strona używa cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
tel. 32 757 33 60
fax. 32 757 33 62
e-mail: wup@wup-katowice.pl

Wojewódzki Urząd Pracy
w Katowicach

Strona główna /

Aktualności

Wniosek EFG złożony do Komisji Europejskiej

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poinformowało, że został złożony do Komisji Europejskiej wniosek o wkład finansowy Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).

Wniosek, złożony 30 lipca br., został przygotowany we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach oraz powiatowymi urzędami pracy województwa śląskiego, w odpowiedzi na zgłoszone, a następnie realizowane przez Fiat Auto Poland S.A., zwolnienia 1450 pracowników tyskiej fabryki w I kwartale 2013 roku.

Istotą korzystania ze środków EFG w Polsce jest pokrywanie kosztów projektu outplacementowego ze środków krajowych (w ramach źródeł publicznych – z Funduszu Pracy), a ubieganie się o wkład finansowy EFG służy refundacji części poniesionych kosztów (do 50% zaangażowanych środków). Refundacja ta następuje zwykle po kilku miesiącach (ok. 260-280 dni) od dnia złożenia wniosku do Komisji Europejskiej. Refundacja jest przekazywana na rachunek dochodów budżetu państwa (zgodnie z przepisami o finansach publicznych).

W ramach wsparcia dla zwalnianych pracowników tyskiej fabryki Fiata oraz firm z nią kooperujących 8 powiatowych urzędów pracy (Tychy, Bielsko-Biała, Pszczyna, Jaworzno, Mikołów, Sosnowiec, Częstochowa, Mysłowice) pozyskało dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy o łącznej wartości 10,03 mln zł. Środki te umożliwią aktywizację 777 osób ze wskazanych powyżej firm.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej (UE), ustanowionym w celu udzielania wsparcia osobom objętym zwolnieniami wynikającymi z poważnych zmian strukturalnych w kierunkach światowego handlu spowodowanych globalizacją, gdy zwolnienia te mają istotny niekorzystny wpływ na gospodarkę regionalną lub lokalną w ramach danego państwa członkowskiego UE. Powyższe zmiany strukturalne muszą przejawiać się np. znacznym wzrostem importu do UE, szybkim spadkiem udziału rynkowego UE oraz przenoszeniem działalności gospodarczej do państw trzecich.

Wkład finansowy z EFG nie zastępuje działań, za które na mocy prawa krajowego lub zbiorowych układów pracy odpowiedzialne są przedsiębiorstwa. Pomoc nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla pracowników głównego przedsiębiorstwa lub branży (sektora) w trudnej sytuacji – jeśli dostawcy współpracujący z przedsiębiorstwem dokonującym zwolnień również doświadczą trudności w związku z zaistniałą sytuacją, ich pracownicy także mogą otrzymać wsparcie z EFG. EFG obejmuje swoją działalnością zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże firmy oraz międzynarodowe korporacje.

EFG nie wspiera finansowo restrukturyzacji przedsiębiorstw i sektorów, lecz zapewnia indywidualne wsparcie dla zwalnianych pracowników. Wsparcie to obejmuje:

- pomoc w poszukiwaniu pracy, poradnictwo zawodowe, indywidualnie dobrane szkolenia i przekwalifikowanie, włącznie z poświadczaniem zdobytego doświadczenia oraz pomoc w zakresie zwolnień monitorowanych, a także promowanie przedsiębiorczości lub pomoc w samozatrudnieniu;

- dodatki na poszukiwanie pracy, dodatki na koszty przeniesienia lub dodatki dla osób uczestniczących w kształceniu przez całe życie i szkoleniach;

- środki motywujące w szczególności pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji lub starszych pracowników, aby umożliwić im utrzymanie się na rynku pracy lub powrót na rynek pracy.

EFG nie finansuje też pasywnych środków ochrony socjalnej, np. zasiłków dla bezrobotnych, rent, emerytur, ani odpraw pieniężnych dla zwalnianych pracowników.